Program 58. Međunarodne smotre folklora Zagreb, 17. - 21. 7. 2024.

Ususret Smotri

Četvrtak, 4. 4. 2024.

18.00 sati – Etnografski muzej, Trg Antuna, Ivana i Vladimira Mažuranića 14

Klapa Ošjak – pet desetljeća pjesme, Tribina u okviru 58. Međunarodne smotre folklora

Sudjeluju: Klapa Ošjak, Vela Luka: Tonči Miletić, Marko Gugić, Janes Vlašić, Vlaho Oreb i Nikša Tomašić; dr. sc. Vedrana Milin Ćurin, prof. dr. sc. Maja Povrzanović Frykman, prof. dr. sc. Tvrtko Zebec

 

Petak, 17. 5. 2024.

20.00 – Klet, Ilica 73

Otvorenje izložbe Lorda Čardaka (Mislav Lešić) i koncert skupine Ukleti dukat.

 

Utorak, 11. 6. 2024.

18.00 sati – Etnografski muzej Zagreb, Trg Antuna, Ivana i Vladimira Mažuranića 14

Promocija knjige Oj, devojko Maro: Izbor tradicijskih napjeva sa Smotre muških pjevačkih skupina Hrvatske u Ivanić-Gradu (2002. – 2021.)

 

Petak, 14. 6. 2024.

Crkva sv. Petra, Zagreb

Veseli se o Marijo! Koncert crkvenih pučkih popijevki Šokaca

ŽPS “Kraljice Bodroga” Bački Monoštor, ŽPS “Druge” Strizivojna, MVS “Sinovi atara”,

Zagreb, ŽVA „Zwizde“ Zagreb

 

Subota, 15. 6. 2024.

21.00 sati, Klub kazališta Komedija – Kontesa

Koncert: Hojsak & Novosel ft. Thanos Stavridis & Christos Tassios

 

Četvrtak, 20. 6. 2024.

10.00 sati, Dječji vrtić Markuševec, Štefanovec 172 (program za djecu vrtića)

Predstavljanje slikovnice Priča o jednoj lopti i dječjih knjiga Kad bi špencle divanilo i Običaji u adventu i Božiću u Drenovcima

 

Ponedjeljak, 24. 6. 2024.

19.00 sati, Narodno sveučilište Dubrava, Dubrava 51a

Otvorenje izložbe Vrijeme nade – umijeće slamarske umjetnosti u Hrvatskoj i Ukrajini

Radionica učenja slamarske tehnike izrade predmeta i slika 25. i 26. 6. 2024. u 18.00 sati

 

Četvrtak, 27. 6. 2024.

12:00 sati, Društvo hrvatskih književnika, Trg bana Josipa Jelačića 7

Tribina Šokačka rič – bogatstvo u raznolikosti

Utorak, 2. 7. 2024.

12.00 sati, Gradske knjižnice grada Zagreba, Starčevićev trg 4

Otvorenje izložbe fotografija

Fenomen u dva stiha: bećarac i predstavljanje Muzeja bećarca u Pleternici

 

Utorak, 2. 7. 2024.

19.00 – Galerija specijalne policije, Trg žrtava fašizma 1

Otvorenje izložbe Čaje, autor: Dražen Bota

Srijeda, 3. 7. 2024.

19.00 sati – park Zrinjevac

Folklorni koncert Hrvata iz Pertha, Australija

 

Četvrtak, 4. 7. 2024.

19.00 sati – Etnografski muzej Zagreb, Trg Antuna, Ivana i Vladimira Mažuranića 14

Otvorenje izložbe fotografija Umjesto tisuću riječi… – fotografije Marijana Jovića

Gradski muzej Županja

 

Petak, 5. 7. 2024.

18.00 sati  – Enzita Kitchen Studio, Zagrebački velesajam

Kulinarska radionica Zalogaj tradicije: tradicijska jela Baranje

KUD „Seljačka sloga“, Gajić

 

Subota, 6. 7. 2024.

12.00 sati – Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5

Predstavljanje knjiga Štitarska fotospomenica (Mate Dominković),
Širi mi se, suknjo moja tanka
(Antun Lešić), Bošnjaci

 

Srijeda, 10. 7. 2024. 


19.00 sati – Kulturni centar Travno, Božidara Magovca 17
Vila lala – komedija, predstava pučkog kazališta Slavonski putujući teATAR

Petak, 12. 7. 2024.

11.00 sati – Etnografski muzej, Zagreb, Trg Antuna, Ivana i Vladimira Mažuranića 14

Okrugli stol Šokci i baština

18.00 – Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5

Predstavljanje monografija Kulturno-umjetničko društvo Seljačka sloga Gradište 1923. – 2023. i Naših stotinu godina – KUD Hrvatska seljačka sloga, Opatovac, te knjige Kako su stari pripovidali – govor mjesta Gradište i rječnik govora Gradišta

 

Subota, 13. 7. 2024.

9.00 sati – Trg Petra Preradovića

Najava promocije knjige o bećarcima u prigodni program i slavonske delicije,

nastupaju: KUD Orljava, Pleternica

12.00 – Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5

Predstavljanje knjige Knjiga bećaraca – bećarci posjetitelja Muzeja bećarca u Pleternici

 

Četvrtak, 11. 7. 2024.

19.00 sati  – Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Otvorenje izložbe

Šokadijo, sve ti je na glasu – tradicijsko odijevanje Hrvata Šokaca u Panoniji

 

Nedjelja, 14. 7. 2024.

19.00 sati – procesija od Kapele Ranjenog Isusa do Kamenitih vrata

Zibala majka zipkicu – koncert marijanskih pučkih napjeva

HORKUD Bjelovar Bjelovar, KUD Sloga Miklouš, KUD Prigorje Križevci

 

Ponedjeljak, 15. 7. 2024.

19.00 sati – Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Otvorenje izložbe Kad se spremim i malo naredim – narodne nošnje Šokaca u Panoniji iz zbirke Centra za tradicijsku kulturnu baštinu

 

Utorak, 16. 7. 2024.

19.00 sati – Etnografski muzej,

Predstavljanje projekta Suvremeno odijevanje Šokica

Marije Gačić i Sonye Darrow (Češka)

 

 

FESTIVALSKI DIO PROGRAMA
17. – 21. 7. 2024.

 

 

Srijeda, 17. 7. 2024.

19.00 sati – Kulturni centar Travno, Božidara Magovca 17, plato Mamutice

(u slučaju kiše dvorana Kulturnog centra Travno)

UNESCO folklorna šetnica – predstavljanje projekta Mreža UNESCO-ovih kulturnih prostora Erasmus+ programske suradnje

Nastup inozemnih folklornih skupina

 

Četvrtak, 18. 7. 2024.

10.00 – 11.00 sati – centar grada

Folklorna šetnica

 

19.00 sati – pozornica na Zrinjevcu

Nastup folklornih skupina

 

21.00 sat – pozornica na Trgu bana Josipa Jelačića

Koncert: Vatra, emocije i mir na Zemlji

Kries

 

20.00 sati – Sv. Nedelja, pozornica pokraj jezera Kipišće, Strmec

MSF Zagreb izvan Zagreba

Nastup folklornih skupina – sudionici projekta Erasmus+

UNESCO-ovi kulturni prostori:

LATVIJA: Gudenieki Suiti; Suitu dūdenieki/Suiti Bagpipers; Suitu sievas; GRUZIJA: Trio of the Ensemble Shvidkaca – Giorgi Gordeladze, Kukuri Sikharulidze and Merab Kalandadze; Estonija, Kihnu Cultural Space Foundation; S. MAKEDONIJA: Dramče, Delčevo i Tetovo;

Drugi ansambli iz inozemstva: Brazil, Peru, Indonezija, Kanada (Ukrajinci), Nizozemska

 

Petak, 19. 7. 2024.

9.00 – 11.30 sati – centar grada

Folklorna šetnica + šokačke svadbene zaprege Konjogojske udruge Sikirevci

Nastup folklornih skupina na pozornici na Trgu bana Josipa Jelačića

19.00 sati – pozornica na Zrinjevcu

Nastup folklornih skupina

21.00 sat – Trg bana Jelačića

 

Svečana priredba 58. Međunarodne smotre folklora Zagreb – Šokadijo sve ti je na glasu – folklorne tradicije Šokaca u Panoniji

Bački Monoštor, Davor, Donje Novo Selo, Drežnik, Gajić, Gradište,  Ladimirevci, Našice, Pečuh, Pleternica, Podcrkavlje, Prekopakra, Semeljci, Stari Mikanovci, Strošinci, Tovarnik, Trnjani, Valpovo, Voćin

 

22.30 sati – plesna radionica Frances Feybli

 

Subota, 20. 7. 2024.

9.30 – 11.30 sati – centar grada

Folklorna šetnica + šokačke svatovske zaprege Konjogojske udruge Sikirevci Sikirevci

Nastup folklornih skupina na pozornici na Trgu bana Josipa Jelačića

 

10.00 – Park Zrinjevac

Radionica za djecu Piksel – iksić – križić – Marija Gačić

 

18.00 sati – Park Zrinjevac

Radionica za djecu i odrasle Bećarske torbe – Marija Gačić

 

19.00 sati – pozornica na Zrinjevcu

Nastup folklornih skupina

 

20.00 sati – pozornica na Zrinjevcu

Koncert orkestra Mišine – gajdaško-dudaške tradicije panonskih prostora

 

21.00 sati – Trg bana Josipa Jelačića

Nastup folklornih skupina

Kanada: Winnipeg, ukrajinska dijaspora;

– sudionici projekta Erasmus+ UNESCO-ovi kulturni prostori:

Latvija: Gudenieki Suiti, Suitu dūdenieki/Suiti Bagpipers; Suitu sievas; Gruzija, Ozurgeti: Trio Ensemble Shvidkaca; Estonija, Kihnu Cultural Space Foundation; S. Makedonija: Dramče, Delčevo i Tetovo; Hrvatska: Otočac, FD Otočac, GPOU Otočac.

Bosna i Hercegovina, Posušje; Hrvatska: Tovarnik, Trnjani, Raša; Mađarska, Pečuh; Peru, Lima; Brazil, Cuiab

 

22:00 – Trg bana Josipa Jelačića

Plesna radionica Plešite s nama

 

 

 

Nedjelja, 21. srpnja 2024.

09.00 – 11.00 sati – centar grada

Folklorna šetnica + vožnja svatovskim zapregama

 

19.00 sati – Kamenita vrata

Koncert marijanskih i drugih crkvenih pučkih popijevki bijelih Šokaca

Sudjeluju: KUD “Sloga”, Miklouš; Pučke pjevačice HORKUD-a Golub”, Bjelovar;

KUD “Prigorje”, Križevci

 

19.00 sati – pozornica u paviljonu Zrinjevac

Nastup folklornih skupina

UNESCO-ovi kulturni prostori:

Latvija: Gudenieki Suiti; Suitu dūdenieki/Suiti Bagpipers; Suitu sievas; Gruzija: Trio of the Ensemble Shvidkaca – Giorgi Gordeladze, Kukuri Sikharulidze and Merab Kalandadze; Estonija, Kihnu Cultural Space Foundation; Sjeverna Makedonija: Dramče, Delčevo – Kopačka i Tetovo – Glasoečko pjevanje

 

21.00 sati – Trg bana Josipa Jelačića

Koncert – nastupi folklornih skupina

Kanada, Edmonton, ukrajinska dijaspora,

Slavetić, Pridvorje, Špišić Bukovica, Gata, Poljica (o. Krk), Nizozemska,

Indonezija, S. Makedonija, Sv. Klara.

 

 

22.00 sat – Trg bana Josipa Jelačića

Koncert tamburaša Rubato

 

Organizator zadržava pravo izmjene programa u slučaju neočekivanih okolnosti.