57. MSF & EMZ - Dani žive baštine u Etnografskom muzeju

27. listopada 2023., Etnografski muzej Zagreb

U petak, 27. listopada 2023. u 20 sati u Etnografskom muzeju u Zagrebu održan je koncert ženske folklorne pjevačke skupine KUD-a “Ogranak seljačke sloge” Posavski Bregi. Pjevačice su nastupile u nošnjama koje se nazivaju “zelenina” i rijetko ih se može vidjeti na nastupima. Tijekom koncerta održan je razgovor o posebnostima nošnji iz Posavskih Brega te o djelovanju samoga KUD-a i bogatoj kolekciji nosača zvuka koje su izdali tijekom godina te tako osigurali dio svoje glazbene baštine. Koncert je održan u suradnji s Etnografskim muzejem u Zagrebu i dio je programa “Dani žive baštine u Etnografskom muzeju”…

57. MSF - "Zagorje blues"

7. rujna 2023., dvorana KUC-a Travno

Tomislav Goluban i bend su na edukativan i zabavan način, kroz brojne anegdote i priče sa svojih putovanja, predstavili svoje glazbeno blues stvaralaštvo. Tomislav Goluban je svirač usne harmonike i skladatelj iz Zaboka koji na zanimljiv način spaja blues s hrvatskom tradicijskom glazbom…

57. MSF - "Spaces In-Between"

14. srpnja 2023., paviljon Zrinjevac

Koncert pod nazivom “Spaces In-Between” traži i propituje međuprostore dviju šarolikih tradicija, a sve kao rezultat istraživanja hrvatske tradicijske glazbe i različitih tradicija vezanih uz gamelan. Takvi međuprostori otvaraju se dubinskim poznavanjem tradicija i međusobnim suprotstavljanjem ili spajanjem njihovih elemenata…

Svečani koncert, subota 22. 7. 2023.

22. srpnja 2023., KUC Travno

U veseloj atmosferi brojni folkloraši iz Hrvatske i inozemstva ispunili su plato ispred KUC-a Travno i njegove hodnike tijekom zagrijavanja za večerašnji koncert. Koncert je već tradicionalno vodio Drago Celezić a prisustvovali su i brojni visoki dužnosnici iz veleposlanstava država koje su nastupale…

Svečani koncert, nedjelja 23. 7. 2023.

23. srpnja 2023., glavna pozornica, Trg bana Jelačića

U nedjelju 23. srpnja 2023. godine, na Trgu bana Jelačića održan je posljednji, treći folklorni koncert glavnog dijela Smotre. Pred mnogobrojnom publikom nastupala su brojna društva iz Hrvatske i inozemstva. Nakon koncerta, gledatelji su se i sami imali priliku okušati u folklornim plesovima na plesnoj radionici pod vodstvom Francisa Feyblija…

57. MSF - Folklorne šetnice

Centar grada Zagreba

Tijekom godina folklorne šetnice postale su sastavni dio MSF Zagreb. One se održavaju u užem centru grada Zagreba te u opuštenoj maniri izvode svoje točke među publikom koju često i pozovu da im se pridruži. Na šetnicama publika ima priliku vidjeti izvođače izbliza, pričati s njima i fotografirati se…

57. MSF - Cinkuši

23. srpnja 2023., pozornica na Europskom trgu

Kao temelj svoje glazbe Cinkuši koriste bogatu tradicijsku baštinu Hrvatske, ponajviše iz kajkavskoga govornog područja u koju interpoliraju autorski pristup i literarne uzore pa i klišeje koji bude kolektivnu emocionalnost. Izvrstan su primjer “prevođenja” tradicijskih pjesama u eksplozivne dijelove punka, freak-folka, briljantnih balada ili suptilnih kombinacija valcera…

57. MSF - Vientos del alma

22. srpnja 2023., pozornica na Europskom trgu

Program južnoameričke tradicijske glazbe Vjetrovi duše inspiriran je najvećom argentinskom pjevačicom i aktivisticom Mercedes Sosa. Pjesme i skladbe Argentine, Bolivije, Čilea, Perua i Urugvaja gotovo su nepoznate publici ovih prostora. Izvode ih glazbenici predvođeni našim ponajboljim gitaristom za latino glazbu, Darkom Horvatom, i akademskom flautisticom Zrinkom Božičević Plavec…

57. MSF - grupa Ogenj

20. srpnja 2023., pozornica na Europskom trgu

Grupa Ogenj je ovoga ljeta zapalila publiku na zagrebačkom asfaltu. Ogenj okuplja Podravce pune energije koju daruju na svakom svojem susretu i koncertu. Glazba koju Ogenj stvara jest mješavina čistog rock’n’rolla s primjesama punka te je sve obogaćeno pitkom kajkavskom lirikom. Uz standardne instrumente jednog punk rock benda, tu su još tamburica te ponekad violina. Poneki ih uspoređuju s domaćim Flogging Molly…

57. MSF - Turopoljska svadba

18. srpnja 2023., paviljon u parku Zrinjevac

Isječak iz prikaza svadbenih običaja iz Turopolja izveo je Ogranak Seljačke sloge Buševec. U zelenom ambijentu parka Zrinjevac Buševčanke i Buševčani odveli su publiku u neka druga vremena izvedbom prema predlošku iz dramskog djela Josipa Kovačevića. 

57. MSF - Etno na putu

19. srpnja 2023., KUC Travno

Projekt “Ethno Croatia” je od 12. do 22. 7. 2023. u Međunarodnom kulturnom centru HGM-a, u prekrasnom istarskom gradiću Grožnjanu, svjetskom mjestu susreta Glazbene mladeži, okupio mlade glazbenike iz cijeloga svijeta koji su se družili i jedni od drugih učili o glazbi iz zemalja iz kojih dolaze.

ponedjeljak, 18. 7. 2022. u 21.00 sat - Klub Močvara

56. MSF - Ethno na putu

Ethno Croatia je projekt Hrvatske glazbene mladeži, članice Međunarodne glazbene mladeži, u kojem o tradicijskoj glazbi mladi ljudi uče jedni od drugih i uz pomoć mentora produbljuju saznanja o vlastitoj radicijskoj glazbenoj kulturi, ali i o nasljeđu drugih kultura čiji baštinici sudjeluju u tom međunarodnom kampu. Učenjem o glazbenim tradicijama drugih, mladi uče o jednakosti, toleranciji i demokraciji. Ethno Croatia su od 11. do 19. srpnja 2022. u Međunarodnom kulturnom centru HGM-a, u prekrasnom istarskom gradiću Grožnjanu,

srijeda, 13. 7. 2022. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

56. MSF - 2022 Naš kanat je trd

Šćike – istrian etno folk music band, osnovan je 2007. da na drugačiji način predstave tradicijsku glazbu Istre. Ideja vodilja benda je baviti se transformacijom tradicijske glazbe i starih istarskih pjesama koristeći suvremenije pristupe u prilagođavanju i izvedbi istih u skladu s današnjim vremenom, čime ih se istovremeno aktivno čuva od zaborava. U pjesmama uz starinsko dvoglasje karakteristično za istarsku tradicionalnu glazbu, kombiniraju tradicijske instrumente sopelemihvolaricumišnjicu i moderne električne instrumente poput električne i bas gitare. Godine 2013. izdaju album prvijenac Istriana Jones.

utorak, 19. 7. 2022. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

56. MSF - Slavuj - zaboravljene pjesme zadarskih Arbanasa

Dina Bušić i Melita Ivković stižu da tristo godina po dolasku Arbanasa u Zadar odsviraju i otpjevaju njihove pjesme.  U njihovu izričaju je jezično i kulturološko iskustvo zadarske arbanaške zajednice, ali, s druge strane, i iskustvo nekih baka i djedova, koji čuvaju sjećanje na ono posljednje vrijeme – vjerojatno malo prije i malo poslije Drugoga svjetskog rata – kada su se arbanaške pjesme još rađale i prerađivale.

nedjelja, 3. 7. 2022. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

56. MSF - 2022 Kind Fortune - koncert irske i škotske tradicijske glazbe

Duncreagan, band poznat po inovativnom pristupu tradicijskoj glazbi Irske i Škotske, donosi duboko i autentično poznavanje glazbene tradicije. Četveročlani sastav kojeg čine Tom McKean, Carrick Eggleston, Kelley Bishop i Sara Reith izvest će razigrane i emocinalne skladbe pune humorističnih priča.

nedjelja, 12. 6. 2022. u 20.00 sat - Petrinja, Crkva sv. Lovre mučenika
četvrtak, 30. 6. 2022. u 21 sat - Zagreb, Atrij Galerije Klovićevi dvori

56. MSF - Pjesme moje u škatuli stoje

U sklopu 56. Međunarodne smotre folklora Zagreb provodi se program kojim se nastoji od zaborava sačuvati tradiciju vokalnih napjeva Banije. Arhaično žensko pjevanje tog tipa specifično je za područje Banije i Posavine. Projekt je nužan da u zadnji čas prenese znanja i omogući izradu arhivskih snimaka.

subota, 31. 7. 2021. u 21.00 sat - Plato Gradec

55. MSF - 2021 Jamaican connection; Brain Holidays

Teme pjesama Brain Holidaysa variraju od ljubavnih i sretnih do aktualnih ekonomskih problema i kritike društva, ali uz glazbu koja se temelji na pozitivnosti svakodnevice. Pozitivne vibracije, kao nezaobilazna odrednica reggae glazbe, svojevrstan su lajtmotiv benda koji i u dobrim i u lošim vremenima širi vedrinu te otvara ruke prema svim ljudima dobre volje.

petak, 30. 7. 2021. u 21.00 sat - Plato Gradec

55. MSF - Farkašijada

Tambure farkašice nazvane su prema njihovu glavnom promicatelju Milutinu Farkašu. Stare fotografije i terenski zapisi svjedoče da je taj sustav ugodbe (“štimanja”) tambura potkraj 19. i početkom 20. stoljeća bio proširen po Hrvatskoj te da su ga i na druge kontinente prenijeli hrvatski iseljenici. Ni sustav ni njegova proširenost, kao ni repertoar, nisu dovoljno istraženi i rijetko se detaljnije spominju u literaturi o tamburama. Tako se najviše sviralo u sjeverozapadnoj i sjevernoj Hrvatskoj.

srijeda, 14. 7. 2021. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

55. MSF - 2021 Rijeka – Back to the roots; Nina Kraljić Trio, Zagreb

“Alkonost of Balkan“ projekt je koji se bazira isključivo na etnu cijelog Balkana sa obradama napravljenim na potpuno nov način. Nina Kraljić jedna je od rijetkih umjetnika mlađe generacije koja nastoji oživjeti i popularizirati te vratiti izgubljeni sjaj našoj kulturnoj baštini te je približiti široj publici.

nedjelja, 11. 7. 2021. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4

55. MSF - Raznobojna Istra; Etno skupina Veja, Pazin

Etno skupina Veja dolazi iz Pazina i bavi se istraživanjem istarske narodne tradicijske glazbe te izvođenjem iste u modernijim aranžmanima koristeći razne tradicijske instrumente iz cijeloga svijeta. Tako u svojim izvedbama koriste mih, gajde, kaval, violinu, harmoniku, gitaru, bas-gitaru i cajon, u raznim kombinacijama. Inspiraciju i motivaciju crpe iz glazbe koja je ispunjavala živote njihovih predaka dajući joj novu energiju.

petak, 9. 7. 2021. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

55. MSF - 2021 Traditional Songbook; Duo Hojsak & Novosel, Zagreb

Dva žičana instrumenta s različitom tradicijom sviranja utemeljenoj na hrvatskoj tradicionalnoj glazbi, u rukama Filipa i Tihomira donose etno jazz s panonskim prizvucima. Vrhunske improvizacije ispunjene narodnim glazbenim motivima u potpunosti razotkrivaju dosege oba instrumenta – tambure i kontrabasa.

srijeda, 7. 7. 2021. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4

55. MSF - Glazbeni sastav Kavaliri, Nujliepši kemauček svieto

Kavaliri, cimbulaško-violinski sastav iz Bednje izvrstan su primjer „nematerijalnog dobra koje živi“. Njihove melodije i stihovi, koje većini zvuče starinski, zapravo su produkt novog vremena. Autori pjesama, nerijetko sami članovi sastava, opjevali su teme kojima se oduvijek posvećuju stihovi: ljubav, rodni kraj, događaji iz svakodnevice nerijetko šaljive prirode, pa sve do društveno-političkih zbivanja.

utorak, 6. 7. 2021. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

55. MSF - 2021 Sako leto ima nekaj novoga; Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske „Lado“, Zagreb

Kroz program Sako leto ima nekaj novoga  nastoji se kao i uvijek prezentirati bogatstvo i raznolikost hrvatske instrumentalne i vokalne narodne glazbe i izričaja kao i raznovrsna tradicijska glazbala. Zahvaljujući jedinstvenoj kolekciji narodnih nošnji neprocjenjive vrijednosti i ljepote, koncerti Ansambla su svojevrsna revija hrvatskog tradicijskog ruha.

Nedjelja, 19. 7. 2020. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4

54. MSF - 2020 Lado Electro

Suradnja Ansambla LADO s Hrvojem Crnićem Boxerom i Ladovim solistom Borisom Harfmanom rezultirala je albumima LADO Electro i 2.0 Memorabilium u kojima se spajaju elektronička i tradicijska glazba.

Subota, 18. 7. 2020. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

54. MSF - 2020 Java prije sna; večer uz gamelan

Ansambl gamelana „Jaman Suara“ osnovan je 2019. godine na tečaju gamelana koji se održava u Veleposlanstvu Republike Indonezije u Zagrebu. Iste godine ansambl bilježi prve javne nastupe: na Trgu Petra Preradovića u sklopu turističke promocije Lampung Day u organizaciji Veleposlanstva, zatim na Muzičkom biennalu Zagreb, kao dio studentskoga programa Knapanje, gdje je ansambl praizveo vlastite skladbe za gamelan te zajednički koncert s vokalnim ansamblom Harmonija disonance na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Petak, 17. 7. 2020. u 21.00 sat - Plato Gradec

54. MSF - 2020 Stoljeće Seljačke Sloge

U večeri ogranaka Seljačke sloge i kulturnih društava koja su u imenu zadržala ime Sloge i naslijedila njezino djelovanje ili su poput nekih, unatoč promjeni imena nastavila djelovanje koje se povremeno iz različitih razloga prekidalo, vidjet ćemo programe kojima ta društva prikazuju vlastite tradicije, pjesme, ples, nošnje i običaje.

Četvrtak, 16. 7. 2020. u 21.00 sat - Kulturni centar Travno

54. MSF - 2020 Tradicijski svirači i pjevači

Tradicijski svirači oduvijek su glavni pokretači i izvođači na zabavama, pa ih u kajkavskim krajevima često nazivaju veselnikima. Svečana priredba 54. Međunarodne smotre folklora Zagreb, u četvrtak, 16. srpnja, prikazat će širok izbor solističkih tradicijskih instrumenata te svirku manjih sastava, uz pjevanje i poneki ples. Time se ističe raznolikost i zvučno bogatstvo koje umjetnički ostvaruju tradicijska glazbala i njihovi svirači umjetnici, bez kojih bi vrlo rijetko bilo plesa. Na koncertu ćemo moći čuti sviranje na brojnim instrumentima prema kojima se bogatstvo hrvatske tradicijske kulture ogleda u raznolikosti i šarenilu zvuka, u posebnostima zvukolika.

Srijeda, 15. 7. 2020. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

54. MSF - 2020 Irish Night / Dašak Brazila

Na Međunarodnoj smotri folklora Zagreb Emerald Steps u pratnji Drowsy Lizardsa predstavit će se nastupom kojim će obuhvatiti starije i suvremene inačice irske glazbe i plesova, ponajprije irskog stepa. Repertoar se sastoji od starijih oblika irskog stepa koje će predstaviti u nekoliko natjecateljskih, takozvanih feis plesova koji se izvode solistički – reel i slip jig u tehnici soft-shoe te dva tradicionalna set plesa Blackbird i Saint Patricks Day u tehnici heavy-shoe.

Na Smotri kvartet Bossa banda nastupa s vrsnim domaćim glazbenicima: Filipom Pavićem na gitari, Jelenom Galić na bas-gitari te Brunom Matić na bubnjevima. Pratit će ih glasovi Mirjane Vladić, Ane Matijević, Zrinke Fain i Marijane Mijatović.

Nedjelja, 12. 7. 2020. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

54. MSF - 2020 Kak je teško našu ljubav tajiti

Program vokalno-instrumentalnog koncerta Kak je teško našu ljubav tajiti publici pruža uvid u bogatstvo i raznolikost hrvatskih tradicijskih glazbala i vokalnih izričaja koje donosi Ansambl narodnih plesova i pjesama Lado.

Petak, 10. 7. 2020. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

54. MSF - 2020 Tradicijska glazba s potpisom

Zrinkin je moto – “Glas otkriva dušu, strast i želje”, u što su se uvjerili svi koji su dosad imali prilike slušati cijenjenu glazbenicu Zrinku Posavec. Ta iznimno talentirana pjevačica, kantautorica, pjesnikinja i glazbena pedagoginja održava koncerte najljepših tradicijskih pjesama, melodija i stihova, uz vlastite autorske skladbe skladane u duhu tradicijske glazbe.

Četvrtak, 9. 7. 2019. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

54. MSF - 2020 Afro-karipski folklor uz Cubismo

Cubismo je sastav koji svira energičnu plesnu glazbu temeljenu na afro-kubanskim ritmovima, ali u svojem osebujnom i prepoznatljivom stilu, ne ograničavajući se stilskim odrednicama. Kao protuteža kompleksnim aranžmanima, u grupi se njeguje improvizacija utemeljena ponajprije na jazzu. Članovi sastava su iz Hrvatske,  Venezuele i s Kube. Cubismo je najpoznatiji bend koji svira takvu vrste glazbe u ovom dijelu Europe i već 25 godina djeluje u gotovo nepromijenjenom sastavu. Dosad su izdali desetak CD-ova, od kojih se mnogi nalaze i u svjetskoj distribuciji (Universal i Irma Records).

Ponedjeljak, 6. 7. 2020. u 21.00 sat - Atrij Galerije Klovićevi dvori

54. MSF - 2020 Fado

Koncert fada u izvedbi vokalistice Jelene Radan i Pedra Abreua, gitariste s Madeire, priča o čežnji i neispunjenim željama – o saudade, o najvećoj Amaliji Rodrigues i portugalskom narodu. Što je to što nas u fadu ne čini ravnodušnima, ako ga fadista izvede kako treba? Saudade je taj osjećaj sjete, čežnje, bolna praznina neispunjenih želja, ali i vapaj, ponos, traganje…

Subota, 20. 7. 2019. u 21.00 sat - pozornica Gradec

53. MSF - 2019 Tradicijska glazbala Gorskog kotara, Istre i Kvarnera

U skladu s osnovnom temom Smotre koja programima ususret proglašenja Rijeke Europskom prijestolnicom kulture 2020., ovim relativno kratkim koncertom koji traje oko pola sata, na glavnoj pozornici Smotre, na Gradecu, ističe raznolikost i zvučno bogatstvo koje umjetnički ostvaruju tradicijska glazbala Gorskog kotara, Istre i Kvarnera. Nastupaju skupine koje sudjeluju i u tematskom programu Karolinom i Lujzijanom do Rijeke (članovi Društava iz Barbana, Galižane, Jelenja i iz Poljica), te umjetnici pojedinci, svirači tradicijskih glazbala…

Nedjelja, 14. 7. 2019., 21 sat Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4

53.MSF - 2019 “Spoj jazza i istarske tradicije”

Interpretirajući Tamarinu unikatnu glazbu, izvanredni glazbenici njezinog međunarodnog Transhistria Ensemble, vješto i prirodno spajaju suvremeni jazz izričaj s elementima istarske i mediteranske glazbe, postižući nevjerojatnu lakoću izričaja svojstvenu zaista samo najvećim umjetnicima. Ovaj vrhunskih sastav poznat je po nevjerojatnoj alkemiji te gotovo telepatskom razumijevanju među glazbenicima; njihovi su nastupi prožeti spontanošću, inventivnim improvizacijama, slobodom, humorom i snažnom komunikativnošću, a Tamarin je glas jednako efektan u pjevanju tekstova kao i vokalizama kad postaje dodatni instrument…

Utorak, 16. 7. 2019., 21.00 sat, Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4

53. MSF - 2019 “Sevdalinka”

Ethno Croatia” je projekt Hrvatske glazbene mladeži, u kojem o tradicijskoj glazbi mladi ljudi uče jedni od drugih i uz pomoć mentora produbljuju i šire saznanja o vlastitoj tradicijskoj glazbenoj kulturi, ali i o naslijeđu drugih kultura čiji baštinici sudjeluju u tom međunarodnom kampu. Učenjem o glazbenim tradicijama drugih, mladi ljudi uče o jednakosti, toleranciji i demokraciji.

Ethno Croatia od 9. do 20. srpnja 2018. u Međunarodnom kulturnom centru Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu okuplja mlade glazbenike iz cijeloga svijeta koji će se družiti i jedni od drugih učiti o glazbi iz zemalja iz kojih dolaze. Ove godine u kampu sudjeluju glazbenice i glazbenici iz osam zemalja: Švedske, Estonije, Belgije, Italije, Njemačke, Alžira, Hrvatske i Portugala.

Trg bana Josipa Jelačića, srijeda, 17. 7. 2019. od 20.00 sati

53.MSF - 2019 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

Ethno Croatia je projekt Hrvatske glazbene mladeži (HGM), članice Jeunesses Musicales International (JMI), u kojem o tradicijskoj glazbi mladi ljudi uče jedni od drugih i uz pomoć mentora produbljuju i šire saznanja o vlastitoj tradicijskoj glazbenoj kulturi, ali i o nasljeđu drugih kultura čiji baštinici sudjeluju u tom međunarodnom kampu. Učenjem o glazbenim tradicijama drugih, mladi ljudi uče o jednakosti, toleranciji i demokraciji.

Ethno Croatia će od 9. do 19. srpnja 2019. u Međunarodnom kulturnom centru HGM-a, u prekrasnom istarskom gradiću Grožnjanu, svjetskom mjestu susreta Glazbene mladeži, okupiti mlade glazbenike iz cijeloga svijeta koji će se družiti i jedni od drugih učiti o glazbi iz zemalja iz kojih dolaze. Nađu se tu mladi glazbenici od Belgije, Danske, Hrvatske, Švedske, Estonije, Zimbabvea, Španjolske, Finske, Jordana, Čilea do Engleske itd.

Ethno Croatia s ponosom predstavlja ovogodišnje umjetničke voditelje, izvanredne i iskusne glazbenike koji će predavati polaznicima, pomagati im u učenju, aranžiranju i stvaranju glazbe.

Trg bana Josipa Jelačića, srijeda, 20. 7. 2018. od 20.00 sati

52. MSF - 2018 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

Ethno Croatia” je projekt Hrvatske glazbene mladeži, u kojem o tradicijskoj glazbi mladi ljudi uče jedni od drugih i uz pomoć mentora produbljuju i šire saznanja o vlastitoj tradicijskoj glazbenoj kulturi, ali i o naslijeđu drugih kultura čiji baštinici sudjeluju u tom međunarodnom kampu. Učenjem o glazbenim tradicijama drugih, mladi ljudi uče o jednakosti, toleranciji i demokraciji.

Ethno Croatia od 9. do 20. srpnja 2018. u Međunarodnom kulturnom centru Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu okuplja mlade glazbenike iz cijeloga svijeta koji će se družiti i jedni od drugih učiti o glazbi iz zemalja iz kojih dolaze. Ove godine u kampu sudjeluju glazbenice i glazbenici iz osam zemalja: Švedske, Estonije, Belgije, Italije, Njemačke, Alžira, Hrvatske i Portugala.

Trg bana Josipa Jelačića, srijeda, 19. 7. 2017. od 20.00 sati

51.MSF - 2017 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

Ethno Croatia, u periodu od 9. 7. – 20. 7. 2017, okupit će mlade glazbenike u MKC HGM u Grožnjanu iz cijeloga svijeta koji će se družiti i jedni od drugih učiti o glazbi iz zemalja iz kojih dolaze. A tu se nađu mladi glazbenici od Belgije, Danske, Hrvatske, Švedske, Estonije, Zimbabvea, Španjolske, Finske, Jordana, Čilea do Engleske itd.

Nakon radionica ispunjenih glazbom, plesom i druženjem polaznici će iz slikovitog Grožnjana započeti turneju Ethno on the Road. Ovogodišnja turneja uključuje nekoliko gradova po Hrvatskoj (Grožnjan, Gornja Stubica, Slavonski Brod I Zagreb) te dva festivala: Jazz is Back – BP 2017. u Grožnjanu, i 51. Međunarodni festival folklora u glavnom gradu Hrvatske, Zagrebu.

Etno Croatia s ponosom predstavlja ovogodišnjeg umjetničkog voditelja Ernesta Calderona DONDERO iz Čilea, izvanredni i iskusni glazbenik koji će predavati polaznicima, pomagati im u učenju, aranžiranju i stvaranju glazbe.

Trg bana Josipa Jelačića, srijeda, 20. 7. 2016. od 20.00 sati

50.MSF - 2016 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

Ethno na putu u Hrvatskoj” je priredba koju Međunarodna smotra folklora već niz godina ostvaruje u suradnji s ljetnim etnoglazbenim kampom Ethno Croatia Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu, koji je pak dio mreže istovrsnih kampova u Africi, Australiji i Europi. Osnovna je ideja u razmjeni glazbenih iskustava i znanja, u međusobnom učenju i podučavanju mladih glazbenika iz različitih zemalja. Svaki od sudionika mora pripremiti dvije tradicijske pjesme ili dva plesa iz vlastite kulture, koje će za trajanja grožnjanskoga kampa naučiti i ostali polaznici. Produbljujući svoja znanja o vlastitoj i drugim glazbama, mladi ljudi uče i o vrijednostima jednakosti i tolerancije među ljudima i narodima.

U Ethno Croatia 2016. sudjeluju glazbenici iz Hrvatske, Srbije, Estonije, Njemačke, Danske, Irske, Engleske i Australije. Predvode ih Maise Greenwood, violinistica iz Velike Britanije, i Allan Skrobe, švedski glazbenik, producent i glazbeni pedagog.

Zagrebački plesni centar, Ilica 10, četvrtak, 21. 7. 2016. od 21.00 sati

50.MSF - 2016 Koncert tradicijske glazbe
Indonezije i Sri Lanke

Dvije otočne zemlje u južnoj i jugoistočnoj Aziji — Šri Lanka i Indonezija — stoljećima su već predmetom fascinacije zapadnoga svijeta — između ostaloga, zahvaljujući istančanosti svojih glazbenih i plesnih tradicija te kulturnoj, jezičnoj, etničkoj i religijskoj raznolikosti zajednica koje ih baštine. Dugovječne razmjene s europskim kontinentom i drugim dijelovima svijeta, premda pod okriljem kolonijalnih odnosa, razlike u načinu gospodarenja i življenja od otoka do otoka te između sela i grada, još su dodatno pridonijele kulturnoj raznolikosti. U današnje pak doba, zbog sve veće premreženosti svijeta, zgušnjavanja vremena i prostora, migracija, putovanja i povezivanja ljudi slijedom zajedničkih afi niteta, svjedočimo procesu kojim negdašnje udaljene, daleke kulturne prakse postaju dijelom i naših vlastitih neposrednih iskustava.

Trg bana Josipa Jelačića, srijeda, 15. 7. 2015. od 20.00 sati

49.MSF - 2015 “Ethno na putu u Hrvatskoj

Ethno na putu u Hrvatskoj” je priredba koju Međunarodna smotra folklora već niz godina ostvaruje u suradnji s ljetnim etnoglazbenim kampom Ethno Croatia Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu, koji je pak dio mreže istovrsnih kampova u Africi, Australiji i Europi. Osnovna je ideja u razmjeni glazbenih iskustava i znanja, u međusobnom učenju i podučavanju mladih glazbenika iz različitih zemalja. Svaki od sudionika mora pripremiti dvije tradicijske pjesme ili dva plesa iz vlastite kulture, koje će za trajanja grožnjanskoga kampa naučiti i ostali polaznici. Produbljujući svoja znanja o vlastitoj i drugim glazbama, mladi ljudi uče i o vrijednostima jednakosti i tolerancije među ljudima i narodima.

U Ethno Croatia 2015. sudjeluju glazbenici iz Belgije, Danske, Engleske, Francuske, Hrvatske, Slovenije, Škotske, Švedske i Tunisa

Trg bana Josipa Jelačića, četvrtak, 17. 7. 2014. od 20.00 sati
Gradec, subota, 19. 7. 2014. od 21.00 sat

48.MSF - 2014 Hrvatska etnoglazba i međimurska tradicijska glazba

Posvećena ulasku Hrvatske u Europsku uniju, 47. međunarodna smotra folklora upozorila je na hrvatsku i europsku plesnu i glazbenu baštinu zajedničku mnogim europskim narodima i kulturama. Riječ je o povijesnim i društvenim plesovima nastalim na raznim stranama Europe, koji su zatim prošireni diljem kontinenta i izvan njega. Dio te baštine vezan je uz negdašnje visoko društvo, a s vremenom se širio i na niže slojeve, na stanovništvo gradova i sela. U različitim sredinama ti su plesovi i njihova glazbena pratnja doživjeli prilagodbe i do danas se sačuvali kao lokalne inačice starije i novije europske plesne baštine: promenade, kontradance, kvadrilje, kotiljoni, mazurke, furlane, manfrine…

Trg bana Josipa Jelačića, srijeda, 17. 7. 2013. od 20.00 sati

47.MSF - 2013 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

Ethno Croatia 2013 sudjeluju glazbenici i glazbeni sastavi iz Armenije, Belgije, Francuske, Španjolske, Švedske, Velike Britanije i Hrvatske. Među njima su i trio “Återvind” iz Uppsale, koji ove godine zastupa švedski etnoglazbeni kamp, te pjevačica i sviračica marimbe i mbire Tafadzwa Gapara iz Zimbabvea, koja u Hrvatsku dolazi kao pobjednica međunarodnog natjecanja Music Crossroads u kategoriji etnoglazbe. Nakon Grožnjana svoja će stečena znanja i iskustva svi ti mladi glazbenici podijeliti i sa zagrebačkom publikom.

Produbljujući svoja znanja o vlastitoj i drugim glazbama, mladi ljudi uče i o vrijednostima jednakosti i tolerancije među ljudima i narodima.

2012, Zagreb

46.MSF - 2012 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

“Ethno na putu u Hrvatskoj” priredba je koju već niz godina Međunarodna smotra folklora ostvaruje u suradnji s ljetnim etnoglazbenim kampom Ethno Croatia Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu, koji je pak dio mreže istovrsnih kampova u Švedskoj, Belgiji, Makedoniji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Češkoj, Estoniji, Sloveniji i Ugandi. Grožnjanski kamp već godinama uspješno mentoriraju i organiziraju švedski glazbenik i producent Allan Skrobe i hrvatska glazbenica Lidija Dokuzović. Osnovna je ideja u razmjeni glazbenih iskustava i znanja u međusobnom učenju i podučavanju mladih glazbenika iz različitih zemalja.

2011, Zagreb

45.MSF - 2011 “Ethno na putu u Hrvatskoj”

U Ethno Croatia 2011 sudjeluju glazbenici i glazbeni sastavi iz Belgije, Francuske, Hrvatske, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Španjolske, Švedske i Tanzanije. Rad se odvija pod vodstvom iskusnih mentora – Allana Skrobea, švedskog glazbenika i producenta, i Lidije Dokuzović, vokalistice sastava “Afion” i voditeljice ženskih vokalnih sastava “Čipkice” i “Le Zbor”.

Svaki od polaznika mora pripremiti po dvije tradicijske pjesme ili plesa karakteristična za svoju kulturu, koje će za trajanja grožnjanskoga kampa naučiti i ostali polaznici.

“Ethno na putu u Hrvatskoj” / “Umjetnost radīfa”

ETNOKONCERTI NA 44.MSF - 2010

U Ethno Croatia 2010 sudjeluju glazbenici i glazbeni sastavi iz Hrvatske, Tanzanije, Švedske, Danske, Belgije, Francuske, Armenije i Ekvadora, a rad se odvija pod vodstvom iskusnih mentora – Allana Skrobea, švedskog glazbenika i producenta, i hrvatske vokalistice sastava “Afion” i voditeljice nekoliko zborova Lidije Dokuzović. Svaki od polaznika mora pripremiti po dvije tradicijske pjesme ili plesa karakteristična za svoju kulturu, koje će za trajanja grožnjanskoga kampa naučiti i ostali polaznici.

Radīf je veoma složeni glazbeni sustav na kojem se temelji klasična iranska glazba i koji izražava kulturni i nacionalni identitet iranskog naroda, a 2009 godine je uvršten u UNESCO-v Reprezentativan popis nematerijalne baštine čovječanstva

"Etno Istra"

ETNOKONCERTI NA 43.MSF - 2009

Istarski su glazbenici bili među začetnicima etnoglazbenih usmjerenja u Hrvatskoj. Vođeni nastojanjem za obnavljanjem išćezavajućih slojeva tradicije, ali u jednakoj mjeri i načelom o živosti i promjenljivosti tradicije te kritičkim stavom prema uvriježenim modelima javne prakse folklora, sastavi poput istarske ”Istranove”, koja je 1985. nastupila i u okviru Međunarodne smotre folklora, utrli su 1980-ih put raznolikim reinterpratacijama baštine u okviru modernih glazbenih izričaja.

"Liverpool Youngsters", Zambija 15. srpnja 2009., Trg bana Josipa Jelačića

ETNOKONCERTI NA 43.MSF - 2010

„Liverpool Youngers“ su četvorica braće iz ruralnoga područja Chikuni na jugu Zambije: Moscow (vodeći banjo i vokal), Kenrod (banjo i vokal), Conrid (akustična bas-gitara) i Morshen Mooya (bubnjevi). Glazbala koja sviraju su domaće, lokalne izrade. U svojem su zavičaju omiljenim sastavom seoskih plesnih zabava, svadbi i drugih društvenih okupljanja. Usmjereni su spoju tradicijske glazbe naroda Tonga s juga Zambije i stila popularne glazbe koji se naziva kalindula, a potječe sa sjevera zemlje.

Bili su pobjednici festivala Music Crossroads Southern Africa,međuregionalnog festivala koji, u organizaciji Jeunesses Musicales International, jednom godišnje okuplja mlade glazbenike iz Malavija, Mozambika, Tanzanije, Zambije i Zimbabvea.

Cinkuši i Kavaliri / BODY, MIND & SOUL / Tradicijska glazba i ples Rajasthana

ETNOKONCERTI NA 42.MSF - 2008

Treću godinu zaredom Međunarodna smotra folklora svojoj publici predstavlja pobjednike festivala Music Crossroads Southern Africa, koji priređuje svjetska organizacija Jeunesses Musicales International. Riječ je o međuregionalnom festivalu koji jednom godišnje okuplja mlade glazbenike iz Malavija, Mozambika, Tanzanije, Zambije i Zimbabvea i najboljima od njih između ostalog poklanja i turneju europskim gradovima.

Tradicijska glazba i ples Rajasthana, Indija, glazbena skupina “Ustad Arba”, Jaisalmer, Rajasthan, Indija. Pješčani sprudovi Thara su daleko od i najmanje bezvučnosti. Dapače! – njegovo je naoko šturo podneblje obilato nadahnulo svirce, glazbenike, pjevače, koji nastavaju sela i predgrađa raštrkana diljem zapadnoga Rajasthana. Manganiyari, čije kulturno – i napose glazbeno – stvaralaštvo …

"Konga Wibes", Malawi / "Pjev Mediterana"

ETNOKONCERTI NA 41.MSF - 2007

“Konga Wibes”, Malawi – ovaj sedmeročlani sastav osnovan je 1999. U početku su izvodili obrade reggae pjesama, no ponovno otkrivši malavijsku tradicionalnu glazbu, ona postaje osnovom njihova stila, s originalnim skladbama inspiriranim bogatom i raznolikom glazbenom i plesnom kulturom Malawija. Uspjeh Konga Vibesa je izvanredan, osobito uzimajući u obzir (s obzirom) činjenicu da niti jedan član sastava nije prošao formalno glazbeno obrazovanje, jer je to vrlo teško ostvariti u Malawiju. Oni su samouki glazbenici i tek su preko projekta Music Crossroads upućeni u formalno glazbovanje.

“Pjev Mediterana” – koncert je predstavio tri, danas u svijetu, prepoznatljive vokalne višeglasne tradicije Mediterana: gruzijsko pjevanje, sardinijsko pjevanje i klapsko pjevanje. Gruzija, vokalni ansambl Sakhioba; Iako na udaru različitih svjetova i kultura, Gruzijci su uspijevali sačuvati višeglasno muško pjevanje, koje po svojim karakteristikama…

19. - 20. srpnja 2006 - "Afrikali", Teta Liza, Lidija Bajuk Trio,
Dunja Knebl i Afion, Aicha Kouyate & Mandinka Band

ETNOKONCERTI NA 40.MSF - 2006

19. srpnja 2006., Trg bana Josipa Jelačića, “Afrikali”, Tanzanija

19. srpnja 2006., Gradec, “Nadahnute međimurskom baštinom”, Teta Liza, Hrvatska / Lidija Bajuk Trio, Hrvatska / Dunja Knebl i Afion, Hrvatska

20. srpnja 2006., Gradec, Aicha Kouyate & Mandinka Band, Gvineja

The Skelligs, The Flook, Eamonn de Barra,
The Slip, Ciotog, Belfast Food

ETNOKONCERTI NA 39.MSF - 2005

20. srpnja 2005., Atrij Klovićevih dvora, “Zvuci i odjeci Irske”; The Skelligs, Hrvatska / The Flook, Velika Britanija

21. srpnja 2005., Tvornica, “Zvuci i odjeci Irske”; Eamonn de Barra, Irska / The Slip, Hrvatska / Ciotog, Hrvatska / Belfast Food, Hrvatska

"Što mogu gajde" / Indijske tradicije

ETNOKONCERTI NA 38.MSF - 2004

21. srpnja 2004., Gradec, “Što mogu gajde”; Mojmir Novaković i Kries / Gajdaši: Pavo Gadányi (Mađarska) / Ante Mucić Antas (BiH) / Željko Keža (BiH) / Marinko Dekanić (Hrvatska) / Gajdaški sastav Andora Végha (Mađarska-Hrvatska) / Stuart Cassells (Velika Britanija) / Schwäbische Dudelsackmusik(Njemačka) / Stefče Stojkovski (Makedonija) / Gajdaški sastav Józsefa Kozáka (Mađarska) / Cuncordia a launeddas (Italija)

22. srpnja 2004., Gradec, Indijske tradicije; Ana Milošević Suryawanshi – indijski klasični ples Kathak / Odissi Troupe, Indija

"Istarski zvukolici" / Glazbe u manjini-manjine u glazbi

ETNOKONCERTI NA 37.MSF - 2003

16. srpnja 2003., Gradec “Istarski zvukolici”; Tamara Obrovac Transhistria Ensemble, Hrvatska

17. srpnja 2003., Gradec Glazbe u manjini – manjine u glazbi; Jewseri, klezmer sastav Židovske općine Zagreb, Hrvatska / Helene Eriksen, Njemačka / Çiftetelli, Austrija / Aicha Kouyate & Mandinka Band, Njemačka

"Uz zvuk udaraljki"

ETNOKONCERTI NA 36.MSF - 2002

17. srpnja 2002., Gradec, Lidija Bajuk i Paganini bend, Hrvatska

18. srpnja 2002., Tvornica “Uz zvuk udaraljki”; Rhythm Tribe, Hrvatska / Leymer, Iran / Hinokiya, Japan / Plesni ansambl Sri Lanke, Sri Lanka / The BT Melodians Steel Orchestra, Velika Britanija / The White Cockatoo, Australija

18. srpnja 2001. / 19. srpnja 2001.

ETNOKONCERTI NA 35.MSF - 2001

18. srpnja 2001., Gradec, Doromb, Hrvatska / Bodan Arsovski & Ezgija Orchestra, Makedonija

19. srpnja 2001., Gradec, Arche’ (Gruppo Internazionale di Musica Etnica), Italija / Gjallarhorn, Finska

Zoran Predin & Mar Django Quartet / Teta Liza i Cinkuši

ETNOKONCERTI NA 34.MSF - 2000

19. srpnja 2000., Tvornica Zoran Predin & Mar Django Quartet, Slovenija

20. srpnja 2000., Gradec, Teta Liza i Cinkuši, Hrvatska